Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımını anlatmaya sağlığımız kadar psikolojik sağlığımızın da önemli olduğunu hatırlatarak başlayalım. İnsanların karşısındakine kendini ifade edebileceği en büyük yardımcısı yüzüdür ve yüz ifadelerinin en önemli parçası gülüşüdür. Bazen doğuştan gelen problemlerle bazen sonradan dişlerin kaybedilmesi ile gülümsemede oluşan problemler insanların sosyal hayatlarında zorlanmalarında sebep olur. Hastalar üzerindeki problemleri estetik ve sağlıklı olarak düzeltmek istediklerinde karşılarına birçok alternatif çıkar; lamine ,zirkonyum, implant,  diş eti estetiğ,i pembe estetik, diş beyazlatma vs. Bunların hangisi ile ya da hangileri ile tedavi olacağını hastaya anlattıktan sonra artık sıra yapılacak olan tedavinin görsel olarak sunulmasına gelir.  Gülüş tasarımı da Bu sırada devreye girer. Hastaya anlatılan işlemlerin hastaya uygulandıktan sonra nasıl görüneceği tedaviye başlamadan önce hastaya göstermektir aslında  gülüş tasarımı.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır ?

Hastanın hangi tedavilere ihtiyacı olduğunu hastaya anlatıp kabaca bir fikir verdikten sonra hastadan fotoğraflar alınır. Alınan fotoğraflar üzerinde hastaya yapılması planlanan tedavi Örneğin lamina vs  dijital ortamda hasta  fotoğrafları üzerine entegre edilir mümkün olduğunca altın oranlara uygun olacak şekilde, diş boyları, oranları, gülüş çizgisi hastanın dudak yüz ilişkisine göre ayarlanır. Tüm bu ayarlamalar hastanın kendi fotoğrafları üzerinde yapıldığı için gülüş tasarımı kişiye özel olmuş olur. Hekimin sözel olarak anlatmaya çalıştığı tedavi sonucuna yakın bir sonucu siz de fotoğraflarınız üzerinde görüp tamamen kafanızda canlandırabilirsiniz.

Buraya kadar olan kısmı dijital tasarımıdır.yani 2 boyutlu fotografik görüntüdür. Ancak asıl gülüş tasarımı burada bitmez. Bundan sonra yapılması tasarlanan protezler plastik benzeri malzemelerle hazırlanıp hastanın ağzına uygulanır ki hem Hekim hem hasta yapılacak olan gerçek protezlerin Ağız içindeki duruşunu ,yüksekliğini, dişlerle olan uyumunu, hem yüz ile hem de gülüşüyle ve dudaklarıyla orantısını üç boyutlu olarak görmüş olur.

Yani gülüş tasarımı hem yapılacak protezlerin , hem ağız içinde nasıl durduğunu hastaya göstermek hem de gerekli durumlarda önceden müdahale ve düzeltme yapabilmek için tamamen kişiye özel yapılan bir ön  çalışmadır aslında.

Ankara Ortodonti, Ankara Şeffaf plak, Ankara İnvisalign, Ankara Diş teli, Ankara Ortodontist, Ankara Ortodonti Uzmanı, Ankara Şeffaf Diş Teli, Ankara Görünmez Diş Teli, Ankara Diş Teli Fiyatı, Ankara Diş Teli Fiyatları, Ankara Ortodontist Tavsiye
×