• 312
  • 3rd Avenue, San Francisco
  • Mon-fri: 8am - 7pm

Blog

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Ortodontik tedavilerdeki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişleri düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Şeffaf Plak tercih edilmesinin en önemli sebebi, dişlerin çapraşıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Şeffaf plaklarla tedavi hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir tedavidir. Şeffaf plak tedavisine uygunluğunuzu sadece doktorunuzun muayenesinden sonra kesinleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları şeffaf plak tedavisi ile giderilebilir. Dişin çekilmesi şart olan bir ortodontik tedavinin şeffaf plak ile tedavisi yapılamaz. Teknoloji gelişip ilerlediğinden çekimli tedaviler de şeffaf plak ile tedavi edilecek duruma gelecektir. Çalışmaları sürmektedir.

Şeffaf plakların üretilmesi için diş hekiminiz ağzınızdan ölçü alır. Bu ölçüler CAD-CAM sistemi denen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılır. Sanal ortama aktarılan dişler, bilgisayar simülasyonuyla hareket ettirilir.

Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak şeffaf plakları üretilir. Her plak 0.5 mm veya 1 mm’lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır. Daha sonra diğer plağa geçilir.

Dişlerin hareketinin sağlanması için güç uygulanır bundan ötürü şeffaf plaklar takılırken tahakküm oluşturur. İlk kez dişlere geçildikleri esnada hissedilen bu ağrı, belirli bir zaman sonra uyum sağlandığında oluşturmaz.

Metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilen ortodonti yöntemi olan şeffaf plak uygulamaları, belli düzeydeki çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılır. Şeffaf plakların kullanılıp kullanılmayacağı hekiminizin kontrolleri sonrasında belirlenir. Diş ve çene yapılarındaki anormalilerin makul düzeyde olduğu kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Şeffaf plak diş teli yönteminde kullanılan kalıplar ısıyla şekillendirilir ve esnek kullanım avantajı sağlar. Özellikle ortodonti tedavisinin iş ve okul hayatını etkilemesini istemeyenler, gün içinde sık sık insanlarla iletişim halinde olan kişiler, sanatçılar, tiyatrocular, futbolcular ve yöneticiler tarafından tercih edilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi sırasında istenildiği zaman plakların çıkarılabilmesi ve daha sonra tekrar takılarak tedavinin aksatılmadan sürdürülmesi avantaj sağlamaktadır. Yemek yerken, diş fırçalarken çıkarılabilen şeffaf plaklar her yaştan kişide rahatlıkla kullanılabilir.

Şeffaf Plak Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şeffaf plak uygulaması için öncelikli olarak bilgisayarlı tomografi kullanılarak hastanın diş görüntüsünün ve hareketlerinin alınması işlemi gerçekleştirilir. Ardından yine bilgisayar destekli tasarım yazılımıyla dişlerin hareketlerine göre ağız kalıpları oluşturulur. Eğer gerekliyse tedavi planı diş hareketlerine göre gözden geçirilir. Tedavinin ilerleyen aşamalarında da ağız kalıpları alınır. Şeffaf diş plakları setler halinde tasarlanır. Her şeffaf plak yaklaşık 2 hafta kadar kullanılır. Hasta için oluşturulan tedavi planına göre plakların kullanımı devam eder. Öngörülen sürede tedavi neticelendirilir.

Şeffaf plaklar, klasik ortodonti tedavisinin oluşturduğu görünüm kaygısının olmadığı, yakından bakılmadığında fark edilmeyen diş teli tedavi alternatiflerinden biri olarak son yılların en çok tercih edilen ortodonti yöntemidir. Kişiye özel olarak tasarlanan, kullanım kolaylığı sağlayan, dişleri fark ettirmeden olması gereken konumuna getiren şeffaf plaklar, iş ve sosyal hayatının diş teli tedavisinden etkilenmemesini isteyenler için en doğru seçim olacaktır. Ayrıca ileri yaşlarında diş teli tedavisi görmek isteyenler, yöneticiler, takım liderleri, halkla ilişkiler uzmanları, IK çalışanları, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, reklam ve tanıtım departmanları, mağaza sorumluları ve satış uzmanları için de şeffaf plak tedavisi avantajlı olacaktır. Dilediği an diş tellerini çıkarabilmenin rahatlığını yaşamak isteyenler için şeffaf plak tedavisi idealdir. Neden şeffaf diş plağı tercih etmeliyim diyorsanız ortodonti uzmanları ve diş hekimlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Write a Comment

Üç yıldır tel tedavisi görüyorum bütün işlemleri hekimim Zeynep Karakoç sayesinde en az acı ile sağlıklı bir şekilde geçirdim. Çok memnunum.

Tuğba Aslan

Her zaman mutlulukla randevulara gittiğim ve her zaman samimiyetle sorularıma cevap veren doktorum. İyi ki varsın. Tedavim başladığından beri gülüşüm düzeldi ve kendime güvenin geldi. Herşey için teşekkürler…

Esra Şişman

Zeynep Hanıma başvurduğumda tedavinin 1.5 yıl süreceğini söylemişti ve tam 1.5 yılda bitirdi. Bu sırada çok kibar ve anlayışlıydı. İşini çok iyi yapan ve hastayı çok iyi anlayan bir diş hekimi. Benim diş teli tedavim bitti şu an ve çok memnun kaldım. Çevremdeki insanlardan da olumlu tepkiler almaya devam ediyorum. Çok teşekkür ederim her şey için 🙂

Büşra Akkaya
×